Databout logo mobile
flag
  • flagEnglish
flagChange the site language to English

Databout.tools w koncepcji miast 15-minutowych

9 czerwca 2021

Joanna Sarbiewska

Nawiąż kontakt
tools
tools

Joanna Sarbiewska

Nawiąż kontakt
Databout.tools w koncepcji miast 15-minutowych

Teraz Środowisko” opublikowało wywiad z Joanną Sarbiewską przedstawiający zastosowanie autorskiego narzędzia databout.tools wspierającego projektowanie na poziomie lokalnym.

Przykład omawianej tam analizy dla koncepcji miasta 15-minutowego:

W tym celu posłużymy się analizą pieszą dostępną w Databout.tools. Jako lokalizację wybieramy jedno z Wrocławskich osiedli. Określamy liczbę stref na jedną, a także jej rozmiar na czas 15-minutowego spaceru. Teraz wystarczy kliknąć przycisk Oblicz. Kiedy analiza się wykona, możemy włączyć użyteczne miejsca (POI – points of interest) i przejść do wyboru interesujących nas kategorii. My zdecydowaliśmy się na: sklepy, usługi, gastronomie, poczty, szkoły, przedszkola, obiekty sportowe, zdrowie, stacje paliw oraz transport.

Kiedy każdy z suwaków przy wybranych kategoriach POI jest włączony, najeżdżamy kursorem na strefę wyświetlającą się na interaktywnej mapie. Na ekranie pokazują się informacje o ilości użytecznych miejsc w danym obszarze. Do dyspozycji mamy również dane o ludności i powierzchni.

Opracowanie takiej analizy zajmuje kilka minut, a informacje, które pozyskujemy, są aktualne. To duża oszczędność czasu oraz ułatwienie przy pracy nad projektami planistycznymi.

Zachęcamy do wypróbowania databout.tools!

małe logo Databout